Türkiye'de e-ticaret yüzde 30 büyüdü

Türkiye'de e-ticaret yüzde 30 büyüdü »

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) üyelerinden toplanan bilgilere göre, Türkiye’de 2014’ün ilk dokuz ayında e-ticarette yaklaşık yüzde 30’luk bir büyüme yaşandı. 

 

Derneğin hazırladığı raporu, Türkiye’de internet kullananlar arasında e-ticareti tercih edenlerin sayısının hızla arttığını ve 2014’ün ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre e-ticarette yaklaşık yüzde 30 oranında bir büyüme yaşandığını ortaya koydu.

Açıklanan verilere göre, 2013 sonu itibariyle e-ticaret hacmi 15,3 milyar TL’yi buldu. 2014’te ilk dokuz ayda internetten alışveriş edenlerin sayısı 12 milyonu geçerken, e-ticaretin toplam perakende içindeki payı ise yüzde 1,7 oldu. E-ticarette en çok tercih edilen ürünlerin başında cep telefonu, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik ürünler gelirken, bu ürünleri beyaz eşya, mobilya ve giyim ürünleri takip etti.

Anadolu’da da e-ticaret yükselişte

E-ticaretin en yaygın olduğu illerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya gibi büyük şehirler geldi. E-ticarete ilginin her geçen gün arttığı Anadolu’da, internetten alışverişin en yaygın olduğu iller arasında Kocaeli, Konya, Diyarbakır, Samsun, Muğla ve Erzurum yer aldı.

Taksit yasağı gelen cep telefonu, tek çekim alışverişlerde en çok tercih edilen ürün olurken, diğer kategorilerde daha çok taksitli alışveriş tercih edildi. Alışverişlerin yaklaşık yüzde 40’ı tek çekim olarak yapılırken, yüzde 60’ı taksit ile gerçekleşti. Alışverişin tutarı artarken, taksit sayısının da arttığı gözlendi. 

Kaynak: ETİD