Melek Yatırımcı Atölyesi

Melek Yatırımcı Atölyesi »

İSTANBUL (AA) - Dünya Bankası Danışmanı Oltaç Ünsal, Türkiye'da melek yatırımcılar için 20 bin ile 200 bin lira aralığının makul olduğunu kaydetti.Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin...

İSTANBUL (AA) - Dünya Bankası Danışmanı Oltaç Ünsal, Türkiye'da melek yatırımcılar için 20 bin ile 200 bin lira aralığının makul olduğunu kaydetti.

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (GYİAD) Dünya Bankası kuruluşu olan International Finance Corporation’ın (IFC) İstanbul’daki merkezinde düzenlediği  "Melek Yatırımcı Atölyesi"ne katılan Dünya Bankası Danışmanı Ünsal, Türkiye’nin genç yönetici ve girişimcilerine melek yatırım alanındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. 

Türkiye'de şahsi melek yatırımcılar için 20 bin  ile 200 bin lira aralığının makul olduğunu bildiren Ünsal, ABD'de genellikle geri dönüşlerin şirket satışı veya halka arzdan olduğunu anlattı.

Ünsal, Türkiye gibi yeni gelişen ekosistemlerde bazı anlaşmalara kar paylaşımı veya geri ödeme türevi gibi maddeler de girebildiğini belirterek, böyle bir durumda karlılık ile birlikte 2-3 senelik bir sürede geri dönüş beklenebileceğini kaydetti.

Türkiye’nin melek yatırım alanında aynı grupta yer aldığı gelişen ülkelere göre çok daha ileride olduğunu vurgulayan Ünsal, buna karşın benzer yapısal sorunların yaşandığını anlattı.

Ünsal, "neye" girişildiğinden önce "niye" girişildiğinin çok iyi anlaşılmasının gerektiğinin altını çizdi. 

GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak ise gerçekleştirilen Melek Yatırımcı Atölyesi'nin, yatırımcıları desteklemeyi, karşılaşabilecekleri sorulara cevap vermeyi ve iyi uygulama örneklerini paylaşmayı amaçladığını kaydetti.

Dünya Bankası sponsorluğunda Amerika’dan Afrika’ya kadar birçok ülkede verilen bu eğitimle, melek yatırımcılığın farkındalığının artması ve iyi ülke örneklerinin çıkartılmasının hedeflendiğini anlatan Toprak, yapılan atölyenin GYİAD üyeleri için önemli bir açılım sunduğunu belirtti.

Toprak, GYİAD için melek yatırımcılığın önemli bir gündem olduğunu ifade ederek, çok sayıda melek yatırımcı üyeleri olduğunu bildirdi.