Rusya'da Euronews Yasaklanabilir...

Rusya'da Euronews Yasaklanabilir... »

Euronews yayınının durdurulması için Başsavcılığa müracaat edildi.

Rusya’da Euronews kanalarının yayınının durdurulması isteniyor.

İktidarda bulunan Birleşik Rusya Partisi milletvekili Mihail Markelov Haberleşme, Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Araçları Denetleme Servisine ve Başsavcılığa başvurarak Rusya’da Euronews yayınının durdurulmasını talep etti.

Milletvekilinin tepkisinin nedeni Cuma günü Euronews’da yayınlanan bir haberin görüntüleri. Söz konusu haberde kendi üslerinde eğitim gören Ukrayna Ulusal Muhafız Alayı savaşçılarının Putin’in Nazi lider Adolf Hitler’e benzetilen portresine ateş ettiği görülüyor.  

Rus milletvekili Mihail Markelov’a göre, bu görüntüler nefret ve düşmanlığı körüklemeye, sadece Rusya Devlet Başkanının değil, hem de İkinci Dünya Savaşının mağduru olan Rus halkının aşağılanmasına hizmet ediyor: “Bu, bir enformasyon provokasyonu ve Avrupa’nın yürüttüğü çifte standart politikasının yeni bir kanıtı. Amaç Avrupa’yı Rusya’ya karşı koymak.  Rusya hiçbir zaman Merkel’i Eva Braun şeklinde göstermezdi veya Ku Klux Klan kostümlü insanların Obama’nın portresini aşağıladığı haberi yayınlamazdı”.

Markelov, Euronews’in yayınının durdurulmasının bile yeterli olmayacağını, Rusya Ceza Kanununun nefret ve düşmanlığı körükleme ve insan onurunun aşağılanması suçlarını düzenleyen 282.maddesiyle dava açılmasını istedi.

Bu, Rusya iktidarıyla Euronews arasında yaşanan ilk gerilim değil. Daha önce Rusya’nın Ukrayna’ya insani yardım konvoyu gönderdiği sırada da gerilim yaşanmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcileri Euronews’un özellikle Ukrayna krizinde fantastik derecede angaje olduğunu bildirmişlerdi.

Ancak Euronews’u eleştiren sadece Rusya değil. Ukrayna tarafı da geçtiğimiz haftalarda Euronews’un Rusça servisini Rusya propagandasının aracı olmakla suçlamış, kablo operatörlerinde sadece kanalın Ukrayna versiyonunun kalması gerektiğini vurgulamıştı. (trttürk)