Japonlar yer altı şehri

Japonlar yer altı şehri »

Japonya’nın dev inşaat şirketi Shimizu Corporation yeraltında ev kompleksinin artık bilim kurgu alanına ait bir fikir olmadığını ve 15 yıl içinde bu fikri hayata geçirmek için çaba sarf edeceğini açıkladı.

 

Şirketin planlarına göre proje 2030 yılına kadar hayata geçirilebilir. Şirket sözcüsü Hideo İmamura The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada ‘Bu olmayacak bir hayal değil gerçek bir hedeftir’ dedi.

Shimizu Corporation’un projesi üç ayrı kısımdan oluşuyor. Plana göre yapı 500 metre genişlikte olacak ve yalnızca üst kısmı su altında olacak. Merkez bölüm 15 kilometre çapında, apartmanlardan, otellerden ve iş merkezlerinden oluşan bir spiral şeklinde olacak. Buradaki tesisler 5000 kişiye hizmet verecek. Altta spiral okyanusun derinliklerine 3-4 kilometre kadar inecek. En altta deniz dibini incelemek üzere bir bilimsel araştırma merkezi kurulacak.

Binanın tasarımı Tokyo Üniversitesi, Deniz Bilim ve Teknoloji Ajansı ile Japonya Balıkçılık Araştırmaları Ajansı’ndan araştırmacılarla birlikte yapıldı. Shimizu Corporation gelecekte yaygın olacak olan sanayi ölçülerinde üç boyutlu baskı ve betonarme yerine inşaatlarda polimer kullanılması gibi teknolojileri proje için kullanacak. Projenin 3 trilyon yene (26,6 milyar dolar) mal olması bekleniyor. Binaların inşası ise 5 yıl sürecek.

Rusya'nın Sesi