Japon bilim insanları tamamen şeffaf fare ürettiler

Japon bilim insanları tamamen şeffaf fare ürettiler »

Gazeta.ru Haber Portalının duyurduğuna göre Japon bilim insanları laboratuvarda tamamen şeffaf fare yarattılar.

Araştırmacıların Cell dergisinde yayımladıkları sonuçlara bu buluş diğer araştırmalara ışık tutacak. Şeffaf hale gelen tüm fareler öldü.

Şeffaf hale gelen farelerin tüm iç organları görülebiliyor. Bu nedenle fareler cerrahi müdahale olmadan incelenebiliyor. Japon bilim insanlarının bu buluşu sayesinde organlar üç boyutlu olarak yeniden yaratılabiliyor ve hangi genlerin hangi dokularda ve organlarda çalıştığı incelenebiliyor. Sonuçta hücre boyutuna kadar net bir organizma görüntüsü ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar fareleri şeffaf hale getirebilmek için hayvanların kanını şeffaf bir fizyolojik sıvıyla değiştiriyorlar. Bunun ardından farelerin damarlarına, dokulardaki hemoglobinle birleşen bir madde salgılıyorlar. Farelerin kanında bu sıvı iki hafta kaldıktan sonra fareler şeffaf hale geliyorlar. Lazer ışınlarıyla tabi tutulan fareler, üç boyutlu yazıcı gibi, üç boyutlu görüntü veriyorlar. Araştırmacılar bu teknolojinin embriyonun ve kanser tümörünün nasıl geliştiğini görmeye imkan verecek. Bunun yanında yeni teknoloji hücre temelinde diğer hastalıkların tespit edilmesini ve yeni tedavi yöntemlerini geliştirmeyi sağlayacak.
 

Rusya'nın sesi