Kiviler yeniden hayata tutundu

Kiviler yeniden hayata tutundu »

Yeni Zelanda'ya özgü uçamayan kuş türlerinden kivi, başlatılan koruma programı sayesinde sayılarını artırıyor. Koruma altına alınan yumurtalardan 50 yavrunun daha doğal ortama bırakıldı.

 

Vahşi doğada sayıları ciddi oranda azalan kiviler, doğal yaşam alanları olan Yeni Zelanda'nın Okarito ormanında yeniden belirmeye başladı. Koruma altına alınmadan önce kiviler ormana yılda sadece 80 yumurta bırakabilirken, bu yumurtalardan 40 tanesinden yavru çıkıyordu. Doğan yavrulardan altı ay içinde av olmadan hayatta kalabilen kivi sayısı sadece dört olurken, yetişkinliğe ise sadece iki tanesi ulaşabiliyor. Hayatta kalma oranının sadece yüzde 5'e düşmesi üzerine, bilim insanları harekete geçerek nadir kuşları koruma altına aldı.

Devletin başlattığı 'Operation Nest Egg' programı kapsamında vahşi doğadan toplanan yumurtalar güvenli bir bölgeye taşındı ve dünyaya gelen kivi yavruları yüzlerce kilometre ötedeki bir merkezde büyütüldü. Kiviler, sivri gagaları ve sert pençeleriyle kendilerini savunacak yetişkinliğe eriştiklerinde doğaya bırakılmaya başlandı. Program kapsamında, Okarito ormanına geçtiğimiz ay 50 yeni kivi bırakıldığı belirtildi.

Sayıları 1997 yılında 200'ün altına düşen kiviler, Operation Nest Egg programı sayesinde 2012 ortalarında 375'e kadar yükseldi. Vahşi doğa yetkilileri, 2014'te doğaya salınacak kivilerle avcılardan arınmış Mana adasındaki kuşlarla beraber populasyonun 400'e ulaşacağını tahmin ediyor. 2018 için tahmin edilen kivi populasyonu ise 600.

Scientific American haberine göre, kiviler üremeye başladıkları dört yaşına erişinceye kadar bacaklarına yerleştirilen alıcılarla takip edilecek. Takip edilmeleri, vahşi doğaya bırakılacak yumurtaların toplanmasını da kolaylaştıracak.

Kaynak: Al Jazeera