Rusya'dan Apple'a büyük şok

Rusya'dan Apple'a büyük şok »

Rusya’nın, iCloud adlı bulut hizmetini devre dışı bırakmak için Apple ürünlerine yasak getirmeye hazırlandığı ileri sürüldü

Rus kaynaklarından edinilen bilgiye göre hükümet Apple ürünlerinin hem satışına hem de kullanımına yasaklama getiren bir yasa üzerinde çalışıyor. Mevcut Apple cihazlarının kullanımını da yasaklayacak karar 1 Ocak 2015’ten itibaren geçerli olacak. Basına sızan haberlerin ardından yapılan yorumlarda, Rus hükümetinin Apple’ın ürünlerini yasaklamasının ardından aslında şirketin iCloud adı verilen bulut hizmetini devre dışı bırakma planının yattığı ileri sürüldü. Buna göre Rus yetkililer Apple cihazlarının kullanılması ile pek çok Rus’un kişisel bilgilerinin ülke toprakları dışında ve özellikle de ABD’de depolanmasını onaylamıyor. Söz konusu yasa tasarısı ile şirketin Rusya’da sunucu merkezi kurması hedefleniyor. Tasarının yasalaşmasıyla sadece Apple değil tüm sosyal paylaşım siteleri de yasak kapsamına girecek.

ÇİN EYLÜL AYINDA YASAKLAMIŞTI

Çin’de kullanıcı bilgilerinin yurtdışında depolanacağı endişesiyle benzer bir uygulama eylül ayında devreye girdi. Söz konusu yasa gereği Şanghay’da kamu görevlilerinin yabancı markalı mobil cihazlar kullanması yasaklandı. Twitter üzerinden duyurusu yapılan uygulama ile tüm görevliler Çin yapımı cihazları kullanmaya davet edildi. Yasak kapsamında Apple ürünleri ilk sıralarda yer aldı.

KREDI KARTI ÖDEMESINDEN YÜZDE 0.15 PAY ALACAK

Apple’ın telefondan ödeme olarak bilinen ApplePay hizmeti için bankalarla yaptığı anlaşmanın detayları basına sızdı. Buna göre Apple her kredi kartı ödemesinden yüzde 0.15, her banka kartı ödemesinden ise 1.5 cent komisyon alacak. Ayrıca bankalar MasterCard veya Visa müşterilerinin en az yüzde 95’inin ApplePay’e katılmasını şart koşarken bunların hesap bilgilerini de yılda iki defa Apple’a geçecek.

EUROBOND İHRACINA APPLE DA KATILDI

Apple tarihinde ilk defa dolar olmayan bir para cinsinden tahvil ihracı yaptı. Gelen bilgilere göre ucuz kaynak avantajını kullanan şirket toplam 2.8 milyar Euro’luk Eurobond ihraç etti. İki paket halinde yapılacak ihraçlar 8 ve 12 yıllık olacak. Şu ana kadar yapılan toplam 266 milyar Euro’luk Eurobond ihracının yaklaşık üçte birinin AB dışı ülkelerden geldiği belirtiliyor. Bunun 53 milyar Euro’luk bölümü ABD’li şirketlerden gelirken 29.5 milyarlık kısmı İngiltere’den ve 11.9 milyar Euro’luk dilimi ise Asyalı ülkelerden geldi. Euro cinsinden yatırım tahvillerinde ortalama getiri ile dolar cinsinden yatırım tahvillerinde ortalama getiri arasındaki fark ekim 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Haber10