Android tablet piyasasını ele geçirdi

Android tablet piyasasını ele geçirdi »

Android tabanlı düşük bütçeli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar, Apple'ın başarısına gölge düşürüyor. Apple tablet piyasasında en başarılı marka olsa da satışları son çeyrekte geriledi. 

 

Araştırma şirketi IDC'nin sunduğu en son veriler, tablet bilgisayar piyasasının büyümeye devam ettiğini gösterirken, en çok yüzü gülen marka Google oldu. Veriler, Apple ve Samsung gibi önde gelen üreticilerin satışlarında az da olsa azalmaya işaret ederken, Android piyasanın neredeyse yüzde 80'ini ele geçirmiş durumda.

En son çeyreğe ait istatistikler, küresel tablet piyasasının yüzde 11.5 büyüyerek 53.8 milyon satışa ulaştığını gösterdi. Apple, en büyük tablet satıcısı olarak yerini korusa da, geçtiğimiz yıl üçüncü çeyrekte 29.2 olan satış oranı bu yıl 22.8'e geriledi. IDC, kesin rakamı vermese de geride kalan oranın neredeyse tamamen Android'e ait olduğunu belirtti. Windows ve niş piyasalara yönelik diğer markaların oranları da belirsiz kaldı. Samsung'un ise 2013'ün üçüncü çeyreğinde yüzde 19.3 olan satışlarının bu yıl yüzde 18.3'e geriledeğine tanık oldu.

IDC analisti Jitesh Ubrani, Apple'ın en büyük tablet satıcısı olarak belirmesine rağmen 100 dolar civarındaki Android tabletlerin rekabetini hissettiğini belirtti. Dahası, Apple'ın müşteri memnuniyeti konusunda Amazon'un gerisinde kaldığı belirtildi.

JD Power tarafından hazırlanan rapor, Amazon'un müşteri memnuniyetinde Apple'ı 824 puana karşı 827 puanla geride bıraktığını gösterdi. Samsung ise 821 puan ile üçüncü oldu.

Kaynak: Al Jazeera