Barolar KEP kullanmaya başlıyor

Barolar KEP kullanmaya başlıyor »

Türkiye Barolar Birliği, e-dönüşüm projesi kapsamında Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemine geçti. TNB KEP ile anlaşma imzalayan Türkiye Barolar Birliği bundan sonra tüm yazışmalarını güvenli e-posta KEP üzerinden yapabilecek.  

Güvenli ve onaylı e-posta hizmeti olarak tanımlanan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) servislerinin kullanımı yaygınlaşıyor. Bu teknoloji artık avukatlar ve Barolar tarafından da kullanılacak.

Türkiye Barolar Birliği ve TNB KEP arasında yapılan anlaşma ile avukatlar ve baro arasındaki iletişim KEP ile yapılabilecek. Avukatlar KEP sayesinde bağlı bulundukları baroları ile müvekkillerine yaptıkları bildirimlerde, diğer avukatlarla aralarında uzlaşma gerektiren durumlarda, adli işlemlerde, resmi daireler ve bireysel yazışmalarda KEP üzerinden iletişim kuracak.  

Sağladığı güvenli iletişimin yanı sıra, anlaşmazlık durumunda delil niteliği taşıyan  Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanıcılarına tarafsız yasal koruma sağladığından KEP üzerinden yapılan gönderimler mahkemelerde delil olarak kullanılabilecek.

Kullanım sınırlı olur
Al Jazeera Türk'e açıklamada bulunan Avukat Gökhan Ahi ise sistemin Adalet Bakanlığı ve UYAP tarafından kullanılmadığı için sınırlı kalacağını düşünüyor. Ahi şunları söyledi:

19 Ocak 2013’te KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) konusunda bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre, Şirketler KEP'i kullanmak için zorunlu tutuldu.  KEP hizmetlerini sürdürecek 3 tane şirket hizmete başladı. Ancak henüz kamu tarafında kullanım başlamadığı için bu zorunluluk havada kalıyor. Şu anda sigortacılık sektöründe, mali müşavirlerde ve bazı sektörlerde yaygın olarak kullanılabiliyor.

Örneğin, KEP denilen sisteme en çok biz avukatlar ihtiyaç duyuyoruz, şimdi başvursak bir KEP hesabı alabiliyoruz Ama Adalet Bakanlığı ve UYAP bu sisteme geçmediği için KEP bizim için anlamsız kalıyor.  Barolar Birliği’nin kullanması ise olumlu bir gelişme, ancak bir avukatla Barolar Birliği arasındaki yazışma senede bir ya da ikidir. Dolayısıyla kullanma imkanımız halen çok sınırlı kalacak.

Kaynak: TNB KEP ve Al Jazeera