Bilgisayar üzerinden oyun satın alma ve oynama servisi sunan Steam, dünya çapında milyonlarca kullanıcının tercih ettiği bir sistem. Oyun oynamak isteyenlerin oyunları indirebildiği ve oynayabildiği Steam, yakın zamana kadar Türkiye'deki kullanıcılara Dolar üzerinden satış yapıyordu.

Yapılan duyuru ile artık TL desteği de sunmaya başlayan Steam, birçok ödeme yöntemini de kabul ediyor. Bu yöntemler arasında Visa, Master ve American Express kredi kartları, Turkcell Mobil Ödeme, Akbank, Bank Asya, DenizBank, FinansBank, Garanti, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi bankaları yer alıyor. Ayrıca oyuncular satın aldıkları oyunların ücretlerini PTT üzerinden de ödeyebilecekler.

Steam'in TL desteği sunmasının önemli bir yönü ise dolar kuru. Normalde haber hazırlandığı tarihte 2.2 TL civarında olan Dolar kuru, Steam'de 1.5 TL olarak belirlendi. Bu da fiyatlarda indirim anlamına geliyor. Siteye bakıldığında da bu indirim görülüyor. Birçok oyun günlük Dolar kurunun altında bir değerden satılıyor.

Kutulu ya da online

Türkiye'de PlayStore gibi siteler yardımı ile internetten oyun satın alınabildiği (oyun şifresi alınıyor) gibi koleksiyonerler için oyunların kutulu sürümleri de bulunuyor. Kutulu oyunlar internetten satılan benzerlerine göre 3-4 kat daha pahalı fiyattan alıcı buluyor.

Kutulu oyun fiyatları düşer
Bağımsız Oyun Eleştirmeni İlker Karaş, Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada Steam'in TL'ye geçişinin fiyatları düşüreceğini ve kutulu ürün satışlarını azaltacağını söyledi.  

Yeni düzenleme geçmişte oyun alanları biraz zora soksa da bu saatten sonra oyun alacaklar için güzel bir haber. Avantajlı bir durum. Steam'in bu hamlesi Türkiye'de kutulu ürün satan distrübütörlerin elini zorlayacaktır. Kutulu satılan oyunların fiyatlarının düşmesini bekliyorum. Benzer şekilde Playstore gibi online oyun satan sitelerin de fiyat indirimine gideceğini düşünüyorum.

Kaynak: Al Jazeera ve Steam