Gözlükle ödeme yöntemi geliyor

Gözlükle ödeme yöntemi geliyor »

Bankalararası Kart Merkezi Laboratuvarı'nın geliştirdiği dijital cüzdan, Google Glass üzerinden ödeme yapma imkânı sunuyor. Dijital cüzdan sayesinde alışveriş yapmak için "göz kırpmak" ve "sesli komut" vermek yeterli olacak.

 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Laboratuvarı ve Google’ın ortak projesi, giyilebilir cihazlar üzerinden ödeme imkânı sunuyor. BKM Ekspress adı verilen dijital cüzdan, Google’ın geliştirdiği gözlük Google Glass ile kullanılıyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, gazetecilere yaptığı açıklamada BKM Express'in giyilebilir ödemeyi başlatan ilk dijital cüzdan olduğunu ifade etti.

Canko, BKM Express'e 16 bankanın kredi kartı ve banka kartının tanımlandığını söyledi. BKM Express ile Google Glass'tan alışveriş yapmak için "göz kırpmak" ve "sesli komut" vermek yeterli olacak.

Dijital ödeme yönteminden yararlanmak için BKM Express üyesi olmak gerekiyor. Canko, mevcut üyelerin şifreleri ile dijital cüzdanlarına ulaşabileceklerini belirtti. Üyelik işleminden sonra Google Glass üzerinden açılan BKM Express uygulaması ve sesli komutlar ile ürünün ödemesi yapılabilecek.

Kaynak: AA