Bilgisayar oyunları ile şiddete maruz kalıyorlar

 Bilgisayar oyunları ile şiddete maruz kalıyorlar »

Önceki gün Buca'da intihar eden 10 yaşındaki İsa Bilir'in bilgisayar oyunlarına düşkün olduğunun ifade edilmesi, çocuklarda bilgisayar bağımlılığı konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Uzman Psikolog Didem Turgut Çönkü, "Çocuğunuza bilgisayarın üretim ve fayda amaçlı kullanımını öğretin" dedi. Kliniklere başvuran çocukların birçoğunun bilgisayar veya madde bağımlısı olduğuna dikkat çeken Çönkü, bilgisayar ve internet yoluyla çocukların sanal da olsa ölüme-öldürmeye ve şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Hayalle gerçek arasında
Bilgisayar bağımlılığının, çocuğun sosyal ilişkilerini de olumsuz etkilediğini belirten Çönkü, "Bağımlı bir süre sonra evden hiç çıkmak istemez, toplum hayatından ve aileden uzaklaşır.
Bilgisayar oyunlarının bir diğer zararı da çocukları hayalle gerçek arası bir hayata hapsetmesidir. Bilgisayar ortamında sanal arkadaşlıklar kurup, sanal sohbetler eden çocuklar, dış dünyaya kendilerini kapatırlar" dedi. Çönkü, bilgisayarda görüntülerin hızlı akışı ve peş peşe gelen sahnelerin, dikkat ve konsantrasyonu bozarak çocuğun okul hayatına adapte olmasını zorlaştırdığını da ifade etti.

Psikolojik destek alın
Anne babalara seslenen Çönkü, teknolojiyi yararlı kullanma konusunda ebeveynlerin çocuklarına örnek olabileceğini belirterek, "Bilgisayarın üretim ve fayda amaçlar için kullanımını çocuğunuzla yapabilirsiniz. Faydalı programlar alıp, onlarla birlikte çeşitli ürünler üretebilirsiniz. Çocuklarınızla daha fazla vakit geçirip onlardaki aidiyet duygusunu geliştirebilirsiniz. Bilgisayarı, amacı dahilinde kullanabilmek için teknik önlemler alabilirsiniz" dedi. Çocuklarında bilgisayar bağımlılığı olduğunu düşünen anne ve babalara vakit kaybetmeden psikolojik yardım almaları gerektiği uyarısında bulundu.