Çizgi filmler çocuk oyalama aracı değil...

Çizgi filmler çocuk oyalama aracı değil... »

Çocuklar kimi zaman sessiz durmaları, kimi zaman da yemek yemeleri için rastgele açılan çizgi filmin karşısına oturtulabiliyor. Ancak çizgi filmler doğru seçilmediği ve zamanlaması doğru ayarlanmadığında faydalı değil zararlı hale gelebiliyor.

Çocuklar kimi zaman sessiz durmaları, kimi zaman da yemek yemeleri için rastgele açılan çizgi filmin karşısına oturtulabiliyor. Ancak çizgi filmler doğru seçilmediği ve zamanlaması doğru ayarlanmadığında faydalı değil zararlı hale gelebiliyor. Moral Dünyası Dergisi'nin haberine göre, özel kanalların yayında yer bulmasıyla çizgi filmlerin sayısı, çeşitliliği ve yayın süreleri arttı. Uzmanların ortak bir görüşü ise çizgi filmlerin çocuk oyalama aracı olmadığı.

Ayşe Şule Bilgiç, Pepee'nin yapımcısı, fikir sahibi. Bilgiç, çocuk konusunda yapılacak her işin 2 türü olduğunu, birinin çocuk üzerinden iş yapmak diğerinin ise çocuk için iş yapmak olduğunu söyledi. Çocuklara ulaşmak, onlara yapılan çizgi filmlerle dokunabilmek ve olumlu etkiler bırakabilmeyi hedeflediklerini belirten Bilgiç, yaptığı projelere bir anne hassasiyetiyle yaklaştığını, hedefinin bu olduğuna dikkat çekti. Çizgi filmlerin teknoloji çağına doğan çocukların hayatında her şeyden önce çok fazla vakit geçirdikleri bir şey olduğuna işaret eden Bilgiç'e göre, önemli olan çocukların nasıl bir çizgi film izlediği. Bilgiç, çocuklar için özel üretilen, yaş ve hedef kitlesi belli çizgi filmleri ebeveynlerin özenle seçip çocuğa kontrollü sunmasının en sağlıklı yöntem olduğunu aktardı.

Pepee'nin okul öncesi 3-6 yaş arası için hazırlandığını ifade eden Bilgiç, önemli bir noktaya da değinerek, "Çocukların 3 yaşından önce televizyon ile vakit geçirmesini onaylamıyoruz." dedi. Bilgiç, çizgi filmlerin anne ile beraber kontrollü bir şekilde kısa sürelerde 3 yaşından sonra izlenmeye başlanmasını daha doğru olduğunu vurguladı. Bilgiç, ailelere "Ebeveynler kesinlikle çocuk kanallarının önüne çocuklarını oturtup 'ohh biraz rahat ettim' diyerek ne izlediklerini görmeden saatler geçirmelerine izin vermesinler." tavsiyesinde bulundu. Bilgiç, anne babaların yemek seçme konusundaki hassasiyetlerini çocuklarının izlediği çizgi filmlerde de göstermesi gerektiğine vurgu yaparak çocuklara yaşına uygun çizgi filmlerin izletilmesi gerektiğini söyledi. "Çocuk üzerinden ekonomi oluşturmaya yönelik üretilen işlerin özellikle ince eleyip sık dokuyarak seçilmesi gerekir." diyen Bilgiç, çocuk için yapılmış çizgi filmlerle çocuk üzerinden üretilmiş çizgi filmlerin ayırımını yapabilecek kadar ailelerin kendilerini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Çizgi filmlerde yerli karakterlerle çocuklara daha doğru yaklaşılabileceğini işaret eden Bilgiç, amaçlarının Türkiye'de çizgi film üretiminin artmasının önünü açmak olduğunu söyledi.