Türkiye'nin ilk yaşayan akıllı evi...

Türkiye'nin ilk yaşayan akıllı evi... »

Sinpaş’ın yapı sponsorluğunu üstlendiği, IBM Global Services’ın altyapısını oluşturduğu akıllı evin, akıllı mutfak teknolojilerini Arçelik, ses ve görüntü ev teknolojilerini Beko, hobi odasını Apple-Bilkom, Home Office’ni Compaq üstlendi. Akıllı evin dijital yayın sponsoru Digiturk. Akıllı evin dışa açılan kapısı; yani Internet erişimi ise Turk.Net’in...

Akıllı evin dünyada hazırlanan örneklerinden en büyük farkı, bugün bile erişilebilir ürünlerle kurulmuş yaşayan bir ev olması. Compex Digital’de 4 gün boyunca 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak akıllı ev, mutfak, hobi odası, salon/eğlence odası, çocuk odası ve home office’den oluşuyor.
        Sinpaş’ın yapı sponsorluğunu üstlendiği, IBM Global Services’ın altyapı sponsorluğunu yaptığı akıllı evde yok yok. Akıllı evin mutfağında Arçelik’in Orbital serisi akıllı buzdolabı, akıllı çamaşır makinesi, akıllı bulaşık makinesi, akıllı aspiratörü bulunacak. Akıllı buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesini işyerinizdeki PC’den, bir avuçiçi bilgisayardan ya da cep telefonundan kontrol etmek mümkün.

EĞLENCE VE HOBİ ODALARI
       Eğlence Odası’nda dijital ses ve görüntü teknolojisiyle sinema keyfini Beko sunuyor. Apple-Bilkom’un yapacağı hobi odasında ise dijital albümler yapmak, doğumgünü vb. her türlü özel gün görüntülerini DVD veya video CD haline getirmek mümkün.
        Evin home office’ini Compaq üstlenirken, Digiturk evin interaktif yayıncılık hizmetlerini sunuyor. Internet erişimini Turk.net’in sağladığı akıllı ev, 24 saat 7 gün Internet erişimli herhangi bir cihazdan, kilometrelerce uzaktan kontrol edilebiliyor.
       Cep telefonu ya da benzer Internet erişimli bir cihaz ile evin sıcaklığı ayarlanabiliyor, güvenlik ve hırsız alarmı açılıp kapatılabiliyor. Akıllı eve hırsız geldiğinde ise ev size ve güvenlik merkezine SMS ile mesaj gönderiyor. İşte Türkiye’nin ilk akıllı evindeki birbirinden üstün özellikler...
       
SİNİR SİSTEMİ IBM’DEN
       Aqua Manors evleriyle Türkiye’nin ilk akıllı evlerini hayata geçiren Sinpaş’ın inşasını üstlendiği evde “akıllılık” ağ altyapısı bir başka deyişle kan dolaşımı ve sinir sistemi, teknoloji devi IBM Global Services’in “smart home” teknolojisiyle gerçekleştiriliyor.
        IBM’in kurduğu altyapı sayesinde evin yangın, hırsız vb. güvenlik ihtiyaçları uzaktan kontrol edilebilirken, telefon, faks, dijital yayın, Internet erişimi, ağ bağlantısı özelliklerine sahip akıllı prizler vasıtasıyla eve gelen yeni akıllı ürünlerin sisteme dahil olması sadece birkaç dakika alıyor. IBM teknolojisi, geleceğin akıllı teknolojilerini kabul edebilecek esnek yapı sunarken tasarımdan son kuruluma kadar uçtan uca çözümler sağlıyor.     

IBM’in ağ bağlantılı evleri birden fazla telefon hattını, faks, bilgisayar ağını, dağıtımlı videoyu, ev içi kameraları, kablolu ve uydu TV’leri ve yanı sıra dosya paylaşımı, yazıcı paylaşımı ve çok oyunculu oyunlar için birden fazla PC’li ağ yeteneğini destekleyebiliyor. Kapıya gelen ziyaretçiyi evin dışındaki kamera siz TV izlerken otomatik olarak ekrana yansıtabiliyor.
        Akıllı evdeki yağmur sensorları, yağmuru algılayarak evdeki açık panjurları yine otomatik olarak kapatabiliyor. Olası yangın ve deprem durumunda ise akıllı ev, gaz ve elektrik sistemlerini devreden çıkarıyor.
       Yaşayan ev konseptini destekleyen en önemli özelliklerin başında ise siz eve geldiğinizde otomatik olarak ışıkları yakan, TV’yi devreye sokan, hatta kahve makinesinde kahvenizi hazırlayabilen bir otomasyon sisteminin kurulabilir olması geliyor.
       
ARÇELİK İLE AKILLI MUTFAK
       Compex Digital’deki en akıllı bölümlerin başında Arçelik’in teknolojileriyle donatılmış mutfak geliyor. Arçelik’in bluetooth teknolojisi ile haberleşen Orbital serisi akıllı buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, aspiratör ve fırın, çalışan kadınların yanı sıra kendisine daha fazla vakit ayırmak isteyen ev hanımları için de inanılmaz kolaylıklar getiriyor.
       Tüm ürünlerin Internet erişimli herhangi bir cihazdan kontrol edilebildiği mutfakta Arçelik buzdolabı, içindeki ürünleri tanıyabiliyor ve siz markette alışverişteyken cep telefonu ile buzdolabına bağlanarak size eksiklere göre alışveriş listesi gönderebiliyor. Buzdolabının manuel olarak kullanılan tüm fonksiyonları (hızlı dondurma, tatil modu, ısı ayarı vb.) uzaktan bir PC, avuçiçi bilgisayar ya da cep telefonundan kontrol edilebiliyor.
       Bulaşıkları ve çamaşırları ofisinizden yıkatmak, tüm süreçleri takip etmek de Arçelik akıllı ürünlerinde mümkün. Tüm ürünler, arıza durumunda servise ve size mesaj göndererek durum raporu verebiliyor. Servis yetkilendirme ile yakın zamanda tüm ürünlere uzaktan kontrol ve bakım da yapılabilecek.
       Arçelik akıllı fırını yemek pişirirken birçok zaruri görevinizi de üstlenmiş durumda. Internet’ten özel hizmet olarak geliştirilmiş yemek tarifleri sitesinden tercih ettiğiniz bir tarifin nasıl yapılacağını siz dinlerken akıllı fırınınız tüm pişirme detaylarını kendisine yüklüyor. Dolayısıyla size kalan, hazırladığınız yemeği fırına koymak. Isı ayarını ve süreyi Arçelik akıllı fırın kendi ayarlıyor.
       Yine uzaktan kontrol edilebilen fırın, siz eve gelmeden daha önceden hazırladığınız yemekleri ısıtma imkanı da sunuyor. Dilediğiniz kadar yemek tarifi pişirme detaylarını da hafızasına alan akıllı fırın sayesinde pişirme derecelerini akılda tutmak ya da kitapları karıştırmak gibi ayrıntıları ortadan kaldırıyor. Akıllı aspiratör ise yemek buharı ve koku durumuna göre gücünü otomatik olarak artırabiliyor ya da kısabiliyor. Arçelik akıllı aspiratörün en önemli özelliği ise ocakta çıkan olası bir yangını, SMS ile size ve yetkilendirilmiş numaralara bildirmesi...
       
AKILLI EVDE TAM GÜVENLİK
       Akıllı evlerde hırsızlara geçit yok. Tatilden dönerken, kilometrelerce uzaktan bir cep telefonu ile evin sıcaklığı ayarlanabilirken, siz evde yokken davetsiz misafirlere geçit verilmiyor. Eve yerleştirilen sensorlar, hırsızı algılaması ile birlikte evin ışıklarını ve panjurları otomatik olarak devreye sokarak evin boş olmadığı izlemini verirken, size ve güvenlik sistemine SMS ile hırsız alarmı verebiliyor. Eve girmeye çalışan hırsızın fotoğrafını çekerek polise olası teşhis durumunda delil sağlayabiliyor.
       
ARTIK AİLENİZ SİZE HİÇTE UZAK DEĞİL!
       Çalışan anne ve babalar için akıllı ev, çocuklarınızla her dakika ilgilenebilme imkanı da veriyor. Ofisinizden evdeki kamera sistemine bağlanarak TV üzerinden çocuklarınızı kontrol edebiliyor ve konuşabiliyorsunuz. Çocuklarınız okuldan döndüğünde size haber verebilen akıllı ev, yine PC’niz üzerindeki fırın menüsü ile yemekleri ısıtmanızı mümkün kılıyor.
       
BEKO İLE SALONDA YAŞAM KEYFİ
       Ses ve görüntü teknolojilerini Beko’nun üstendiği evin salonunda dolby dijital ses ve görüntü sistemi sayesinde sinema keyfi ayağınıza geliyor. Beko’nun 102 ekran plazma televizyonu ve ev sineması sistemine yine Beko’nun gelişmiş müzik sistemi eşlik ediyor. Salon ve diğer odaların iklimlendirmeleri ise LG-Beko klimalar ile sağlanıyor. Digiturk’un interaktif yayıncılığı ile dijital ses ve görüntü kalitesi evde vakit geçirmeyi zevke dönüştürürken, online bankacılığın yanı sıra oyun ve sinema keyfi de sunulan diğer ayrıcalıklar...
       Apple-Bilkom tarafından üstlenilen hobi odasında, çektiğiniz tüm fotoğrafları ya da video çekimlerini montajlamak çok kolay. İMAC, iBook, Combo Airport BaseStation, 50 metreye kadar kablosuz iletişim sağlayan İsub, Apple subwoofer ve hoparlor iStick, Dijital MP3 oynatıcı İpod’dan oluşan hobi odasında dijital albümler yapabiliyor, doğumgünü vb. her türlü özel gün görüntülerini DVD ve Video CD haline getirebiliyorsunuz.
       Compaq tarafından hazırlanan Home Office, gelişmiş eposta, data ve faks yönetiminin yanı sıra video konferans özellikleri ile ofisinizi, toplantılarınızı eve taşıyor.