Sosyal medya çağında polisin görevi ne?

Sosyal medya çağında polisin görevi ne? »

Sosyal medya hayatımıza hükmediyor. Artık insanlar adaleti hukukla değil Facebook hesapları üzerinden arıyor. 

Suçluların halk tarafından sosyal ağlarda deşifre edildiği cezalarının ilk toplum tarafından kesildiği 21. yüzyılda polisin görevi ne?

İsviçre’de yaşanan bir kuyumcu soygununda kuyumcunun oğlu Yannick ilk iş olarak video kayıtlarını kontrol ettiğini ve soyguncuların eşkalını polise bildirdiğini söylüyor.

Yannick Meylan’ın ikinci adımıysa soyguncuların görüntülerini sosyal medya hesabında paylaşmak olmuş:

“Bunu yapma amacım bilginin hızla yayılmasını sağlamaktı. Polise bu hız ile aramalarında yardımcı olmaktı.”

Meylan, şüphelilerin görüntüleri saatler içinde bin kadar kişiye ulaştığını ve soygundan sadece 5 saat sonra suçluların yakalandığını belirtiyor:

“Olumlu sonuç aldık, suçlular yakalanmıştı. Önümüzdeki aylarda kimseyi mağdur edemeyeceklerdi. Bence bu sistem yakın gelecekte devlet görevlilerine de yardım etmeli.”

Sonuçlar olumlu ancak yasal değil. Hukuk sistemimizde suçluları araştırmak ve yakalamak sadece polisin işi olarak belirtiliyor.

Konuyu Polis Müdürü Olivier Gueniat açıkladı:

“Kesin olan delillerin sadece polis tarafından kullanılabileceğidir. Bunun aksi bir tavır yargılamayı da güçleştirir. Adil bir ortam yaratılması esastır. Bu açıdan insanların hukuk sisteminden daha etkin duruma gelmesi oldukça tehlikelidir. İnsanlar şüphelilerle tartışırken hukuk kurallarını hiçe sayabilirler.”

Polis ise delillerin internette dolaştığını genelikle bilmiyor. Yakın zaman önce Cenevre’de bir kadını gece yarısı apartmanının önüne kadar takip eden iki kişinin görüntüleri sosyal medyada paylaşılmış bu duyuru 800’ü aşkın kişi tarafından paylaşılmıştı. Olaydan hemen sonra mağdur kadın polise şikayette bulunmaktansa, fotoğrafları Facebook’tan paylaşmayı tercih ettiğini belirtmişti.

Sosyal medya kullanıcıları için suçu deşifre etmek adına paylaşılan bilgiler rahatlatıcı olsa da polis için bulunan deliller ve geri dönüşler hiç bir anlam ifade etmiyor.

Polis Müdürü Olivier Gueniat bu konuda şu sözleri sarf ediyor:

“Ben tüm delillerin bu işin ehli olan, bu konuda çalışan ve özel eğitilmiş polis memurlarına ulaştırılması taraftarıyım. Hukuksal açıdan da adaletin önemi için de bu elzem. Eğer toplum gücü eline almaya başlarsa bu hukuki açıdan bir yıkıma sebep olur.”

Dünyada 1.5 milyar insan aktif olarak Facebook hesabı kullanıyor. Sosyal medya ağlarıyla yargılama ve delil toplama modası ise polisin görev alanını kısıtlıyor. Bu durum adil bir yargılamayı beraberinde getiriyor mu, bilinmiyor?

Irmak Tanır Zentürk