Google’dan tren istasyonlarına internet

Google’dan tren istasyonlarına internet »

Hindistan’daki 100 tren istasyonuna gelecek yıl Google tarafından yüksek hızlı kablosuz internet bağlantısı kurulacak.

Teknoloji firması Google’ın faaliyet gösterdiği alanlardan biri de internet altyapısı. Daha çok kendi servislerini desteklemek amaçlı sunulan bu hizmet bugüne kadar ABD’deki bazı şehirlerde veriliyordu. 

Google’ın Hindistan’da hayata geçireceği yeni projede Hindistan genelindeki en yoğun 100 tren istasyonuna ücretsiz yüksek hızlı kablosuz internet altyapısı kurulacak. 2016 yılının sonuna kadar kurulması planlanan internete bağlanan istasyonların sayısı ilerleyen yıllarda 400’e çıkartılacak. Hindistan’da 7 binden fazla tren istasyonu bulunuyor. Yaklaşık 108 bin km uzunluğundaki tren yollarında günde 13 milyon yolcu taşınıyor.

Google’dan yapılan açıklamaya göre, bu 100 istasyonda günde yaklaşık 10 milyon kişiye internet hizmeti verilmesi planlanıyor. İnternet hizmeti başlangıçta ücretsiz olarak verilecek. Hizmetin ne zaman ücretli olacağı ve kullanım ücretinin ne olacağı konusunda açıklama yapılmadı. 

Google Hindistan’a özel önem veriyor

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan'a Google özel bir önem veriyor. Daha önce uygun fiyatlı akıllı telefon girişimi Android One’ı ilk duyurduğu ülkelerden biri de Hindistan olmuştu. Ülke nüfusunun çok olmasına rağmen internete girmeyen insan sayısı çok yüksek. Bu potansiyeli gören ve değerlendirmek isteyen Google, bu tarz hizmet ve servislerle potansiyel müşteriler edinmeye çalışıyor.   

Kaynak: Al Jazeera