Facebook'un başı Avrupa'da dertte

Facebook'un başı Avrupa'da dertte »

Facebook ABD’nin istihbarat örgütü NSA’in kullandığına benzer yöntemler kullanarak kullanıcıları izlediği iddia edildi.

Belçika Gizlilik Komisyonu sosyal medya devi Facebook’a karşı bir dava açtı. Komisyon Facebook’un Avrupa gizlilik kanunlarını ihlal ettiğini ifade etti.

Gizlilik Komisyonu’nu temsilen söz alan avukat Frederic Debussere açılış konuşmasında, Facebook’un yaptığını ABD’nin tartışmalı istihbarat kurumu NSA’in yöntemleriyle kıyasladı.

Guardian’ın haberine göre Debusssere; “Facebook NSA ile aynı şeyi yapıyor, sadece farklı bir yol kullanıyor” dedi.

TAM OLARAK NEYİ VE NEDEN İZLİYOR?

Bilgi güvenliği uzmanları Facebook’tan çıkış yapıldıktan sonra bile kullanıcıların takip edildiği ve interneti kullanma alışkanlıklarına göre Facebook’ta reklam gösterildiğini savunuyor. Eğer bu suçlamalar kabul edilirse sosyal medya devi günlük 250 bin euro ceza ödemek zorunda kalacak.

Gizlilik Komisyonu yayınladığı bir raporda Facebook’un kullanıcı sözleşmesinde yaptığı değişikliklere atıfta bulunarak “Facebook Avrupa ve Belçika gizlilik yasalarını ihlal ediyor” ifadelerine yer verildi.

FACEBOOK NE DİYOR?

Facebook Avrupa Birliği ve Belçika yasalarına tabii olduğunu kabul etmeyerek adeta ölü taklidi yapıyor. Sosyal medya devi Avrupa’daki merkezinin İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunduğu için yalnızca bu ülkenin yasalarına ve İrlanda Bilgi Koruma Ajansı’na tabii olduğunu belirtiyor.

Dava, içinde Hollanda’nın da olduğu Avrupa’daki 28 ayrı denetçi tarafından yakından takip edilliyor.

Kaynak: Ajanslar