Antivirüs programı kişisel bilgilerini satacak

Antivirüs programı kişisel bilgilerini satacak »

Popüler ve ücretsiz sürümü de bulunan antivirüs yazılımı AVG, kullanıcıların bazı bilgilerini satabilecek.

Ücretsiz sürümü de bulunan ve dünyada en fazla kullanılan üçüncü antivirüs yazılımı olan AVG, kullanıcıların tarayıcı üzerinde hangi sitelere girdiği, hangi işletim sistemini kullandığı ve benzeri bilgileri satabilecek. 

Yazılım firması Kullanıcı Gizlilik Sözleşmesi’nde yaptığı ve 15 Ekim’de hayata geçirilecek düzenleme ile bazı bilgileri üçüncü parti firmalara satabilecek ya da bu amaçla kullanılabilecek. 

Teknoloji dergisi Wired’ın haberine göre AVG, normalde istatistiki amaçlarla topladığı bu bilgileri başkalarına satabilecek. Düzenlemede kişisel bilgilerin asla başkaları ile paylaşılmayacağı, paylaşılan bilgilerin sadece kullanılan cihaz markası, kullanıcının tercih ettiği dil, kullandığı uygulamalar ve benzeri bilgiler olacağı ifade ediliyor.     

Wired’a açıklama yapan AVG sözcüsü ise bu paylaşamın ücretsiz sürümü devam ettirebilmek için yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sözcü ayrıca isteyen kullanıcıların bu tarz bilgi paylaşımını kapatabileceklerini ve yine de yazılımlarını ücretsiz olarak kullanabileceklerini belirtti. 

Kaynak: Al Jazeera