İklimi uzayın köşesinden kontrol edecek

İklimi uzayın köşesinden kontrol edecek »

İklim bilimciler, atmosfer ve iklim olaylarını yakından takip edebilmek için stratosfere planör göndermeyi planlıyor. 30 kilometre yükseklikte uçacak planör hava akımları hakkında bilgi toplayacak.

İklim bilimciler, hava olaylarını hiç olmadığı kadar yakından analiz etmek için stratosferde gezinecek bir planör kullanacak. Airbus Group tarafından üretilen 'Perlan Project 2' adlı planör, alçak irtifada yapılacak ilk deneme uçuşunu gelecek hafta gerçekleştirecek.

Yapılacak deneme, ilk kez 2006'da yapılan ve 15 bin metreye erişilen uçuşun ardından ikinci önemli girişim olacak. 1,500 metrede 45 dakika sürecek denemenin başarılı olması halinde, uzayın köşesinde gezinecek planör 'stratosfer dağ dalgalarını' hiç olmadığı kadar yakından inceleyecek. Söz konusu atmosfer olayı, okyanus akıntılarının gökyüzü versiyonu olarak ifade ediliyor.

Yüksek irtifalı uçuşların önünü açabilir

Bilim insanları 2014'te başlayan Perlan Project II kapsamında denemelerini And Dağları'nda gerçekleştirecek. 2016'dan itibaren Arjantin yönünde uçacak olan planör, dağ dalgalarını stratosfere iten güney kutup girdabı bulmaya çalışacak. Kutup girdabının başlangıç noktasında, Perlan Project hava üssü kurulacak.

Yapılacak gözlemlerle, atmosferin farklı tabakalarının birbirleriyle etkileşimi daha iyi anlaşılabilecek. Bu sayede, Dünya'nın atmosferi farklı bir bakış açısından incelenebileceği gibi, yolcu uçaklarının daha yüksek irtifalarda uçmasını sağlayacak bilgiler elde edilebilecek.

Airbus sözcüsü James Darcy, 'Perlan Projesi kapsamında geleneksel yöntemlerle elde edilen modelleri geliştirmek ve üst tabakalarda ne olup bittiğini daha iyi anlamak istediklerini' söyledi.

Kaynak: Al Jazeera