Google’dan mültecilere destek

Google’dan mültecilere destek »

Yaşanan mülteci krizine dikkat çekmek ve bağış yapılmasını kolaylaştırmak isteyen Google, kullanıcılarının sığınmacılara yardım için yapacağı her bağışı ikiye katlama sözü verdi.

Teknoloji devi Google’ın sayfasına girenler bugün arama butonlarının altında “Mültecilere yardım etmek için bağış yapın. Biz de bağışınız kadar katkıda bulunalım” linkiyle karşılaştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük mülteci akınına sessiz kalmayan şirket, OneTodayadını verdiği projeyle dünya çapında en etkin yardım kuruluşları arasından seçtiği dört kurum için bağış çağrısı yaptı.

Bu kurumlara kendisi 1 milyon euro yardım sağlayan Google, kullanıcılarına da bağışladıkları her miktar kadar kendilerinin de bağışlayacağı sözünü verdi.

“Desteği kolaylaştırmak istedik”

Yani kullanıcıların 5 milyon euro’ya kadar yapacakları her yardım için, Sınır Tanımayan Doktorlar, Uluslararası Kurtarma Komitesi, Çocukları Kurtarın Vakfı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği kurumlarına şirket kasasından aynı miktarda yardım sağlanacak.

Bağışların doğrudan Network for Good’a gideceğini açıklayan şirket, tüm işlem ücretlerini de karşılıyor.

Şirket, bu girişimi başlatma nedenini “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da yaşanan türden krizlerle karşı karşıya kalındığında, hepimiz yardım etmek için bir şey yapmak isteriz. Ön saflarda harika işler yapan kuruluşlar belirledik ve çabalarına desteği kolaylaştırmak istedik” diye açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera