TAI ve ASELSAN ilk 100'de

TAI ve ASELSAN ilk 100'de »

Türkiye Savunma Sanayinin öncü kuruluşları ASELSAN ve Turkish Aerospace Industries (TAI), dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşları listesinde yükselmeye devam ediyor.

BURAK ÖZTÜRK / HABER10

ABD merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından hazırlanan listeye göre yaklaşık dokuz yıldır ilk 100 savunma sanayi şirketi içinde yer alan ASELSAN, geçen yıl 67. sırada yer alırken, bu yıl 5 basamak yükselerek 62. sıraya yerleşirken, beş yıldır ilk 100'de yer bulan TAI (Turkish Aerospace Industries), geçen yıl 80. sırada yer alırken, bu yıl 2 basamak yükselerek 78. sırada yer buldu.

İlk 100 arasında Türkiye'den TAI ve ASELSAN'ın bulunduğu listede, dünyanın en önemli savunma sanayi kuruluşları yer alıyor.

Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayınlanmakta olan ve dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen ''Defense News Top 100'', gelecek vaat eden savunma sanayi şirketleri olarak da kabul ediliyor.

BİRİNCİ DEĞİŞMEDİ

Bu yılki listede birinciliği, Amerikan Lockheed Martin firması alırken, onu yine Amerikan şirketi olan Boeing takip etti.

Bu arada ilk 100 şirket arasında Gazze’de sivil halka yönelik katliamlarına devam eden İsrail'in 4 savunma sanayi firması da yer alıyor.

Aselsan ve TAI, ilk 50'de yer almayı hedefliyor

Türkiye ordusunun elektronik cihaz ve sistem alanında en önemli kaynakları olan TAI ve ASELSAN, yakın gelecekte dünya çapındaki ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olmayı hedefliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşu olan ASELSAN, Askeri Haberleşme Sistemleri, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri, Elektro-Optik Sistemleri, Seyrüsefer ve Aviyonik Sistemleri, Savunma ve Silah Sistemleri, Komuta-Kontrol-Haberleşme-Bilgisayar-İstihbarat-Keşif ve Gözetleme (C4ISR) Sistemleri, Deniz Savaş Sistemleri, Profesyonel Haberleşme Sistemleri, Akıllı Ulaşım Sistemleri tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, sistem entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında teknoloji merkezi olarak çalışıyor.

TAI’nin görevi, Türkiye’nin ve yurtdışı müşterilerin askeri ve sivil havacılık ve uzay sistem ihtiyaçlarını karşılayacak tasarım dahil teknoloji ve kabiliyetleri geliştirmek, sürekli iyileştirmelerle küresel rekabet ortamında pazar payını artırmak; ülkesi, müşterileri, ortakları, tedarikçileri ve çalışanları için değer oluşturmak olduğu biliniyor.

Öte yandan TAI, her tür hava ve uzay aracının tasarım, üretim ve desteğini sağlayacak kabiliyete ulaşarak dünya markası olmayı amaçlıyor.

Tam liste için http://people.defensenews.com/top-100/