Facebook dijital asistan sunacak

Facebook dijital asistan sunacak »

Facebook, kullanıcılarına alışveriş arkadaşı olacak dijital asistan geliştiriyor. Messenger uygulamasında sunulacak asistan, ürün tavsiyesinde bulunacak.

Facebook'un satın alınacak ürün tavsiyesinde bulunacak akıllı asistan geliştirdiği belirtildi. Messenger uygulamasına entegre edilecek asistanın, Microsoft'un Cortana; Google'ın Google Now ve Apple'ın Siri asistanlarından farklı olacağı ve kullanıcılara ürün aramalarında yardım edeceği bilgisi verildi.

The Information sitesinde yer alan bilgiye göre, akıllı asistan Operator ve GoButler firmalarının sunduğu hizmet gibi kullanıcılarla satıcılar arasında bağlantı kuracak.

Messenger'ı iletişimin yanı sıra bir alışveriş uygulaması haline de getirmek isteyen Facebook, bu yıl başında uygulamaya ödeme seçeneği eklemişti.

Yapay zeka araştırmaları ilerliyor

Facebook, geçtiğimiz yılın başında New York ve Londra'da yapay zeka laboratuvarları kuracağını açıklamış ve araştırma biriminin başına New York Üniversitesi Profesörü Yann Lecun'u getirmişti. LeCun, yapay zekanın derin öğrenme alanına odaklanacaklarını ve akıllı makine geliştirmek istediklerini söylemişti.

Facebook, kısa süre önce kullanıcıları yüzlerinin belli olmadığı fotoğraflardan bile tespit edebilecek algoritma geliştirdiğini duyurmuştu. Algoritma, insanları duruşlarından, giydikleri elbiselerden veya fiziksel görünümlerinden tespit edebiliyor.

Kaynak: The Information ve Al Jazeera