Uzaya iki uydu birden gönderildi

Uzaya iki uydu birden gönderildi »

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Ariane 5 roketi, bir meteoroloji ve bir telekomünikasyon uydusunu başarıyla yörüngeye ateşledi. Ariane 5, üst üste 66'ncı ateşlemesini de başarıyla gerçekleştirdi.

ESA'nın Ariane 5 roketi, uzay keşfi ve ticari görevlerde dün önemli bir başarıya daha imza attı. Fransız Ginesi'nden yapılan ateşlemede, Avrupa'ya ait meteoroloji uydusu ile Brezilya'ya ait telekomünikasyon uydusu yörüngeye iletildi.

Ariane 5, 2015'te yapılacak altı ateşlemeden üçünü başarıyla tamamlarken, rakipleri olan SpaceX'in Falcon 9 ve Rusya'nın Proton roketlerine kıyasla önemli bir başarı oranı elde etti.

Proton roketi Mayıs ayında, Falcon 9 ise Haziran'da Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) düzenledikleri kargo görevlerinde başarısız olmuştu.

Arianespace'den yapılan açıklamaya göre, California merkezli Space Systems/Loral tarafından yapılan Star One C4 telekomünikasyon uydusu en az 15 yıl görev yapacak.

Fransa ve İtalya işbirliğiyle inşa edilen MSG-4 uydusu ise merkezi Almanya'nın Darmstadt kentinde bulunan Eumetsat meteorolojik uydu organizasyonu tarafından kontrol edilecek ve en az 7 yıl görev yapacak.

Kaynak: Arianespace ve Al Jazeera