Charon'un ilk yakın çekim fotoğrafı

Charon'un ilk yakın çekim fotoğrafı »

NASA, New Horizons'ın Plüton sisteminden geçişinde elde ettiği fotoğraflardan en yenisini sundu. Plüton'un en büyük uydusu Charon'a ait görüntü krater ve bir dağ ortaya çıkardı.

New Horizons, 14 Temmuz'da yakından gözlemlediği Plüton sistemine ait verileri Dünya'ya göndermeye devam ediyor. NASA son olarak uzay aracının Charon'a ait yakın çekim görüntüsünü yayınladı.

Fotoğraf, Charon'un ekvator çizgisi üzerinde doğuda kalan dikey bir alanın yakın çekimini içeriyor. 390 kilometrelik bir alanı kaplayan fotoğraf, birkaç krater ve bir hendek içinde yatan dağı gözler önüne serdi.

New Horizons ekibinin Jeoloji, Jeofizik ve Görüntüleme (GGI) ekibinin başında yer alan Jeff Moore, 'hendek içindeki dağın kendilerini şaşkına çevirdiğini belirterek, böyle bir yapıyla karşılaşmayı beklemediklerini' ifade etti.

NASA, New Horizons'ın LORRI kamerasıyla elde ettiği görüntüleri gönderdiği zaman Charon'un yüzeyi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaklarını belirtti.

Charon'un ilk yakın çekim fotoğrafının, 14 Temmuz'da New Horizons Plüton'a ulaşmadan 1,5 saat önce 79 bin kilometre mesafeden çekildiği ifade edildi. NASA, Charon'un ilk detaylı fotoğrafında bir kanyonun yanı sıra bozuk ve düz araziler yer aldığını tespit etmiş ve uydunun jeolojik olarak son derece aktif olduğunu belirtmişti.

New Horizons, Plüton sisteminde elde ettiği verileri göndermeye Eylül sonuna kadar devam edecek.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera