Google'ın gelirleri YouTube’la katlandı

Google'ın gelirleri YouTube’la katlandı »

Google, 2015'in ikinci çeyreğine ait finansal tabloyu açıkladı. Teknoloji devi bir yıl öncesine oranla gelirlerini yüzde 11 artırarak 11,7 milyar dolara çekti.

Google, yeni teknoloji şefi Ruth Porat'ın önderliğinde gelirlerini belirgin ölçüde artırmayı başardı. Firma ikinci çeyreğe ait rakamlarını açıklarken, en büyük gelir beklendiği gibi reklamlardan elde edildi.

Reklam gelirleri bir yıl önceki aynı çeyreğe oranla yüzde 11 artarak 16 milyar dolara yükseldi. Porat, gelirlerin artışında mobil arama reklamlarının ve YouTube'un büyük etkisi olduğunu söylerken, gelirlerin geri kalanı büyük oranda Google Play tarafından geldi.

Google 2014'ün ikinci çeyreğine oranla gelirlerini artırsa da, firmanın söz konusu yıl gördüğü artış oranı daha yüksekti. 2014'ün ikinci çeyreğinde, geçmiş yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 22'lik gelir artışı sağlanmıştı.

Wall Street Journal, Google'ın tasarruf sağlamak için yüksek ücret karşılığında çalışan transfer etme politikasına ara vermeyi düşündüğünü belirtmişti.

Kaynak: Al Jazeera