PARDUS pilot uygulamada

PARDUS pilot uygulamada »

TÜBİTAK'ın geliştirdiği işletim sistemi PARDUS, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nde pilot uygulamasına geçildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen işletim sistemi PARDUS kullanılmaya başlandı.

İşletim sisteminin ilk uygulaması için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü pilot bölge seçildi.

PARDUS'un yaygınlaştırılması için pilot uygulamalardan elde edilen deneyimlerle, bakanlığın Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen kurum bilgisayarlarının tamamına aynı işlemler uygulanacak. Son adımda ise kullanıcı ve sistem yöneticileri eğitilecek.

PARDUS hakkında

Kamuda yaklaşık 20 bin, ev ortamında ise 100 binden fazla cihazda kullanılan PARDUS'un, kurumsal 5 sürümü bulunuyor. Kamu kurumları, üniversite ve KOBİ'ler başta olmak üzere ev kullanıcılarının da rahatlıkla kullanabileceği PARDUS'un yeni sürümü, www.pardus.org.tr adresinden ücretsiz indirilebiliyor.

PARDUS, virüs ve zararlı yazılım kaygısı olmadan kullanılabiliyor. Tüm ofis, grafik, medya oynatıcı, e-posta ve benzer yazılımların kurulu olduğu PARDUS'ta kurumlar için kimlik yönetimi, uzaktan yönetim sistemleri gibi yazılımlar da yer alıyor. Ayrıca yeni sürümde, e-Devlet uygulamalarına elektronik imzayla giriş özelliği de bulunuyor.

İşletim sisteminin adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı