Kanatları tüylü dinozor bulundu

Kanatları tüylü dinozor bulundu »

Çinli arkeologlar, kanatları renkli tüylerle kaplı yeni bir dinozor fosili keşfetti. Yaklaşık 2 metre boyundaki dinozorun 20 kilo ağırlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

Çinde bir çitfçinin keşfettiği fosilin milyonlarca önce yaşamış tüylü bir dinozora ait olduğu ortaya çıktı. Kanatları birçok renkte tüye sahip olan dinozora 'Zhenyuanan ejderi' anlamına gelen Zhenyuanlong suni adı verildi.

Çin'in fosil zengini kuzeydoğusunda bulunan fosilin hangi çiftçi tarafından keşfedildiği gizli tutuluyor. Fosili inceleyen isimler olan Junchang Liu ve Stephen L. Brusatte, 'çiftçilerin arazileri fosil avcıları tarafından istila edilmesin diye adlarını gizlediklerini' söyledi.

Arkeologlar, kuyruğu eksik olan fosilin bugüne kadar keşfedilen dinozorlar arasında ayrı bir yere sahip olduğunu, kısa kanatlarının yanı sıra kısa kolları da bulunduğunu belirtti. Brusatte, ağırlığı nedeniyle uçması mantıksız görülen dinozorun neden kanatlara sahip olduğunu tam olarak anlamayadıklarını belirtti.

Havada planör gibi hareket edebildiği düşünülen Zhenyuanlong suni, atalarından evrimleşen ancak yetersiz kalan kanatlarını yumurtalarını korumak veya diğer türleri korkutmak için kullanmış olabilir.

Brusatte 'tuhaf görünümlü dinozorun kendilerini fazlasıyla düşündürdüğünü' söylerken, 'ona kısaca tüylü yumak' dediklerini söyledi.

Kaynak: Al Jazeera