Spam oranı yüzde ellinin altında düştü

Spam oranı yüzde ellinin altında düştü »

Güvenlik yazılımları üreten Symantec’in raporuna göre 2003 yılından bu yana ilk kez spam e-posta oranı yüzde ellinin altına düştü.

Spam yani istenmeyen e-postalar birçok kullanıcının en büyük sorunlarının başında geliyor. Güvenlik yazılımları üreticisi Symantec’in Haziran 2015 Güvenlik Raporu’na göre 2003 yılından bu yana ilk kez spam e-posta oranı toplam e-postalar içinde yüzde ellinin altına düştü. 

Rapora göre Haziran 2015 itibariyle spam e-posta oranı yüzde 49.7 oldu. Mayıs ayında bu rakam 41.5, Nisan ayında ise yüzde 52.1 olarak gerçekleşmişti. Ortaya çıkan rakamlar spam e-postalara gösterilen ilginin azaldığını gösteriyor. 

Spam gönderilere karşı ilgi azalsa da farklı yöntemlerde önemli artışlar da meydana gelmiş. Rapora göre Haziran ayı içinde 57.6 milyon yeni malware üretilmiş. Mayıs ayında ay bu rakam 44.5 milyon, Nisan ayında ise 29.2 milyon olmuştu.  

İstenmeyen e-postalardaki düşüşün bir sebebi de gelişen algılama algoritmaları. Yapay zekâ tabanlı bu çözümler spam e-postaların yakalanmasını sağladığı için kullanıcı bu postaları görmeden engellenebiliyor.  

Kaynak: Al Jazeera