Falcon 9'un neden patladığı belli oldu

Falcon 9'un neden patladığı belli oldu »

SpaceX CEO'su Elon Musk, 28 Haziran'da ateşlenen Falcon 9 roketinin sıvı oksijen tankında meydana gelen basınç kaybından yaşandığını açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kargo taşıyan Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketinin havada infilak etmesine neden olan arıza ortaya çıkarıldı. Elon Musk roketin üst kademe sıvı oksijen tankını bir arada tutan yüzlerce destekten bir tanesinin devre dışı kaldığını ve tankın basınç kaynı nedeniyle infilak ettiğini söyledi.

Musk açıklamasında, sıvı oksijen tankın 4,5 tonluk basınca dayanabildiğini ancak yaşanan arıza nedeniyle sadece 900 kilo basınç altında patladığını belirtti. Musk düzenlediği basın toplantısında 'henüz ön incelemenin sonuçlarını elde ettiklerini ve ileride başka bilgiler elde edebileceklerini' ifade etti.

SpaceX, Dragon kapsülünün yok olmasına neden olan patlamada NASA için UUİ'ye yedinci ateşlemeyi gerçekleştiriyordu. Yaklaşık 2 ton gıda ve malzeme taşıyan Dragon, Nisan ayında yörüngede kontrolden çıkan Rus Progress uzay aracının ardından üst üste ikinci başarısız kargo görevi olmuştu. Rusya bu ay başında bir başka Progress uzay aracını UUİ'ye göndermeyi başardı.

Musk, UUİ Araştırma ve Gelişim Konferansı'nda 'patlamanın kendileri için büyük bir darbe olduğunu' söylemişti. UUİ'ye beş kargo görevi daha bulunan SpaceX, 2018'de Boeing'le beraber uzay istasyonuna astronot taşımaya başlayacak.

Kaynak: SpaceX ve Al Jazeera