E-spor ligine doping testi

E-spor ligine doping testi »

Bilgisayar oyunlarının oynandığı ve dünya çapında ilgi gören e-spor liglerinin en önemlilerinden olan Elektronik Sporlar Ligi'ne doping testi geliyor.

Profesyonel spor müsabakalarında yapılan doping testlerinin bir benzeri elektronik spor liglerinde de uygulanmaya başlanacak. Dünyanın en büyük e-spor liglerinden biri olan Elektronik Sporlar Ligi (Electronic Sport League - ESL), oyuncular için doping testlerinin yapılmaya başlanacağını açıkladı. 

Yeni düzenlemenin Counter-Strike oyuncusu Cory Friesen’in geçtiğimiz günlerde Polonya’da gerçekleştirilen bir turnuvada Adderall isimli ilacı aldığını açıklamasının hemen ardından duyurulması ise dikkat çekici bir gelişme oldu. 

Konuyla ilgili olarak Motherboard internet sitesine açıklama yapan ESL sözcüsü Anna Rozwandowicz, oyunlarla ilgili yeni bir şartname hazırlayacaklarını ifade etti. Sözcü çok detay vermese de ESL’de düzenlenen oyunlarda bundan sonra ilaç alımına izin verilmeyeceği düşünülünüyor. 

ESL’de bu gelişmeler yaşanırken e-spor dünyasının diğer önemli ligleri olan League of Legends Championship Series (LCS) ve Dota 2’nin ligi olan The International (TI) liglerinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. 

Milyonlarca dolarlık pazar

Oyun sektörü hem Türkiye hem dünya çapında milyonlarca dolarlık bir pazar oluşturmuş durumda. e-spor ligleri de profesyonel oyuncuların bir araya geldiği ve belli zamanlarda müsabakaların yapıldığı organizasyonlar. Bu liglerdeki büyük müsabakalarda binlerce dolarlık ödüller dağıtılıyor. Ayrıca oyuncular takımlar arasında transfer olarak yüzbinlerce dolarlık anlaşmalar yapabiliyor.   

Kaynak: Al Jazeera