Çin'de VPN yasaklandı

Çin'de VPN yasaklandı »

Çin'de yasaklı sosyal ağlara girmeye olanak sağlayan VPN hizmetleri de engellendi.

Çin'de Google, Youtube, Facebook ve Twitter gibi yasaklı internet sitelerine erişimi sağlayan VPN hizmetleri engellendi. Çin'de yaşayan yabancıların ve Çinlilerin yasaklı sitelere girmek amacıyla kullandığı "Sanal Özel Ağ" (VPN) hizmetleri kullanılamıyor.
 
Bu hizmeti sağlayan şirketlerden biri, VPN hizmeti aracılığıyla yasaklı sitelere erişilememesine ilişkin, Çin'de internet sansürünün arttığını ifade ederek, ülkedeki birçok müşterilerinden şikayet e-postaları aldıklarını
duyurdu.
 
Şirket, erişilememe durumuyla ilgili ellerinden geleni yapacaklarını ancak yoğunluk nedeniyle müşteri destek hizmetlerinin yavaş olabileceğini belirtti.
 
Merkezi Hong Kong'da bulunan South China Morning Post gazetesinin haberinde de diğer bir VPN hizmeti sağlayıcısının blogunda, Çin'deki internet sansürünün VPN hizmetlerini olumsuz etkilediği açıklamasının yer aldığını kaydetti.
 
Haberde, ayrıca artan internet yasağının Çin'deki özellikle küçük ve orta ölçekli yabancı şirketlere büyük zarar verdiği ifade edildi. Çin'de son birkaç aydır fotoğraf paylaşma uygulaması "Instagram" ve Google'ın e-posta hizmeti "Gmail"e erişilemiyor ancak konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.
 
Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine erişimin yasak olduğu Çin'de bunların yerine "Weibo", "Youku" ve "Renren" gibi yerli alternatifler bulunuyor.