Uzmanlardan ebeveynlere uyarı: Tabletler masum değil

Uzmanlardan ebeveynlere uyarı: Tabletler masum değil »

Ebeveynler, şimdilerde "Bizim küçük ne güzel de tablet kullanıyor" diye seviniyor ama uzmanlar, çocukları oyalamak için eline tablet verilmesinin, davranış kontrol yetisinin gelişimini engelleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'den bir grup uzmanın yaptığı araştırma, ayrıca taşınır elektronik cihazların çok küçük yaştan itibaren yoğun şekilde kullanılmasının çocukların gelişimi ve davranışlarında tahminlerin çok ötesinde etkiler yapabileceğini söylüyor.

TOPLUMSAL FARKINDALIK YETERSİZ

Uzmanlar televizyon ve videonun çocuk gelişimindeki olumsuz etkisi hakkında bu kadar veri varken, taşınır elektronik cihazların okul öncesi çocuklar tarafından kullanımının yaygın olmasının, bunların çocuk beyni üzerindeki etkileri konusundaki toplumsal farkındalığın yetersiz olduğuna işaret ettiğini söylüyorlar.

DUYGUSAL GELİŞİMİNE BÜYÜK HASAR VEREBİLİR

Araştırmacılar, çocuğu oyalamak için tablet ya da akıllı telefon kullanmanın çocuğun sosyal-duygusal gelişimine büyük hasar verebileceği, davranışlarını kontrol etme becerilerini geliştirmesini engelleyebileceği uyarısında bulunuyor.

MATEMATİK VE FEN BECERİSİNİ DE VURUYOR

Ayrıca üç yaşın altındakilere interaktif ekranlı cihazlar kullandırmanın çocuğun matematik ve fen bilimleri için ihtiyacı olan becerileri geliştirmesini engelleyebildiğini gösteren deneyleri hatırlatıyorlar.

BİRE BİR İLİŞKİYİ ARTIRIN

Boston Üniversitesi Tıp Falültesi'nin davranışsal-gelişimsel pediatri uzmanı Jenny Radesky başkanlığındaki uzmanların bulguları "American Academy of Pediatrics" adlı bilim dergisinde yayımlandı. Burada uzmanlar anne ve babalara çocuklarıyla bire bir, insandan insana ilişkilerini artırmalarını tavsiye ediyor.

ARAŞTIRMALAR YETERSİZ

Radesky, çocukların aileleriyle, akrabalarıyla ileşitim içinde geçirdikleri zamanların, hatta oyun küpleriyle uğraşmanın, farklı şeyler öğrenme bakımından televizyon seyrederek ya da taşınır elektronik cihazlarla oynayarak harcadıkları zamanlardan çok daha yararlı olabileceğini söylüyor.

Araştırmada, 30 aydan küçük çocukların video ya da televizyondan hiç bir şekilde insandan insana iletişim kadar öğrenemeyeceklerine dair bulgulara dikkat çekiliyor ama taşınır cihazlarla ilgili buna benzer araştırmaların henüz yeterli araştırma yapılmadığı da ekleniyor.

BBC Türkçe