Hacker grubu Kertenkele Timi kimdir?

Hacker grubu Kertenkele Timi kimdir? »

Facebook yöneticileri, bu sabahki erişim sorunlarının hacker gruplardan kaynaklandığı iddialarını reddetti.

Facebook, sorunun kendi mühendislerinin hatasından kaynaklandığını bildirdi.


Facebook ve sahibi olduğu fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'ın, kendilerini "Kertenkele Timi" (Lizard Squad) olarak adlandıran bilgisayar korsanları tarafından çökertildiği iddia edilmişti.


İddiaya grubun Twitter sayfasından attığı ve çöken sitelerden söz ederken #LizardSquad etiketini kullandığı bir mesaj neden oldu.
Adı son zamanlarda sık sık gündeme gelen Kertenkele Timi, son olarak Malezya Havayolları'na düzenlenen siber saldırıları üstlenmişti.
Noel döneminde de yine aynı grup Sony ve Microsoft'un oyun konsollarına düzenlenen saldırıları kendisinin yaptığını duyurdu.
Ocak ayının başlarında İngiltere'de bir kişi PlayStation ve Xbox saldırıları soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.
İngiltere'nin kuzeybatısındaki Southport kentinde gözaltına alınan 18 yaşındaki genç, gizli veritabanlarına izinsiz erişmekle ve ABD'li yetkililere kasıtlı olarak yanlış bilgi vermekle suçlanıyordu.

Kertenkele Timi kimdir ve bundan sonra sanal alemi neler bekliyor?
Timin üyesi olduğunu söyleyen ve kendisini 'Üye İki' olarak tanıtan 22 yaşındaki bir kişi "Eylemlerimizi yapabildiğimiz için yapıyoruz" diyor.
Sony ve Microsoft'a düzenlenen saldırılarda amacın bu iki şirketin güvenlik zaaflarını ortaya koymak olduğunu da vurguluyor.
Üye İki, BBC'nin sorularını yanıtlarken "Microsoft devasa bir şirket. Sizce de bu tür saldırıları engelleyebilmeleri gerekmez mi?" dedi.
Toplumun değerlerindeki değişimleri de sorgulayan Kertenkele Timi üyesi "Noel, çocukların bilgisayar oyunları ya da yeni oyuncaklarıyla oynadığı bir zaman mı, yoksa aileleriyle Noel'i kutladıkları bir tatil mi olmalı?" diye sordu.

Kimleri hedef alıyorlar?
Grup saldırı düzenlediği internet sitelerine Kertenkele Timi imzasını bırakıyor.
Oyun sitesi Machinima'ya düzenlenen saldırı sonrası sitede Criminal (Sabıkalı), Jordie, Pain (Acı) and Plague (Salgın) isimlerini görmek mümkündü.
Bunlar Kertenkele Timi'nin bilgisayar korsanlarının takma adları.
Grubun siber saldırılar harici aktiviteleri ise daha çok Twitter üzerinden takip edilebiliyor.
Paylaşılan mesajların büyük kısmında saldırı düzenlenen hedeflerle dalga geçiliyor ya da yeni siber saldırıların yolda olduğu iddia ediliyor.

Kertenkele Timi'nin saldırılarına maruz kalan şirketler arasında bilgisayar oyunu yapımcısı EA Games'ten, Microsoft oyun konsolunun internet hizmeti olan Xbox Live'a kadar çok sayıda şirket bulunuyor.
Her ne kadar Kertenkele Timi adından sıkça söz ettiriyor olsa da, büyük hedeflere saldıran başka bilgisayar korsanları da var.
Ocak ayının başlarında Sony'nin film yapımcısı kolu Sony Pictures Entertainment'a düzenlenen siber saldırılarda aralarında henüz vizyona girmemiş filmlerin senaryolarının da olduğu bir dizi gizli belge çalındı ve internet üzerinden sızdırıldı.
Daha sonra saldırıların sebebinin Interview (Röportaj) adlı film olduğu ortaya çıktı.
Sony'nin yapımcılığını üstlendiği bu komedi filminde iki ABD'li CIA ajanının Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast girişimi konu ediliyordu.


Bu tür siber saldırıları düzenleyen korsanlar her zaman polisten kaçamıyor.
2011'de birçok siber saldırı gerçekleştiren dört İngiliz bilgisayar korsanı geçtiğimiz yıl Nisan ayında hapis cezasına çarptırılmıştı.
Dört İngiliz'in üyesi olduğu düşünülen Lulzsec grubunun lideri ise bir ay sonra, Mayıs'ta Avustralya'da gözaltına alındı.

BBC Türkçe