Sony saldırısının kaynağı K.Kore değil

Sony saldırısının kaynağı K.Kore değil »

FBI, Sony Pictures'a düzenlenen siber saldırının Kuzey Kore'den kaynaklandığını gösteren yeterince delil bulunmadığını açıkladı. FBI siber birimi yetkililerinden Joe Demarest, "Şu an saldırıyla K.Kore arasında bağlantı bulunmuyor" dedi. 

K.Kore lideri Kim Jong-Un'a yönelik suikast planını konu alan 'The Interview' filmine misilleme olarak yapıldığı düşünülen saldırının kaynağı belirsizliğini sürdürüyor. Saldırıyı üstlenen Guardians of Peace (GOP) örgütü ise Sony'ye yönelik yeni tehditlerde bulundu. Hacker'lar, Sony'e ilettikleri talebin kabul edilmediğini, bu yüzden bilgi sızdırmaya devam edeceklerini belirtti.

Mashable tarafından elde edilen bir e-posta'da, hacker'ların saldırıdan üç gün önceye denk gelen 21 Kasım günü Sony Pictures CEO'su Michael Lynton'a taleplerini ilettiği ortaya çıktı. Kötü bir İngilizceyle yazıldığı belirtilen e-posta'da, 'talep edilen paranın ödenmemesi halinde Sony Pictures'ın saldırı yağmuruna maruz kalacağı' tehdidinde bulunuldu.

Hacker'ler, e-posta'yı, 24 Kasım'daki saldırıda kullanılan kötü amaçlı yazılımda da yer alan 'God'sApstls' ifadesiyle imzaladı. E-posta'da yer alan ifadeler, saldırının gerçekleştiği gün Sony çalışanlarının bilgisayarlarında da belirdi.

Hacker'ların davranışları kafaları karıştırdı

GOP, Sony'ye gönderilen mesajlarda 'The Interview' filminin yayınlanmaması talebinde de bulunurken, 'bölgesel barışı bozabilecek ve savaşa neden olabilecek filmin yasaklanması gerektiğini' belirtti.

Hacker'lar, gazeteci Thomas Fox-Brewster'a gönderdikleri ve kötü dille yazılmış Korece mesajlar, kimlikleri hakkında kafaları iyice karıştırdı.

FBI yetkilisi Joe Demarest, K. Kore hükümetinin saldırıda yer aldığına dair bilgi bulunmadığını ve soruşturmanın devam edeceğini belirtti. ABD'li bazı güvenlik firmaları ise GOP saldırısının K.Kore kaynaklı olduğuna dair deliller bulunduğunu öne sürmüştü.FBI sözcüsü Joshua Campbell, bugün Sony yetkilileriyle görüşeceklerini ve siber güvenlik alanında danışmanlık sunulacağını belirtti.

The Interview, 25 Aralık'ta ABD'de gösterime girecek.

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera