Çinli üretici Apple’ı iPhone 6’ın tasarımını çalmakla suçladı

Çinli üretici Apple’ı iPhone 6’ın tasarımını çalmakla suçladı »

Az bilinen Çinli akıllı telefon üreticisi, Apple’ı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini tasarlarken kendi tasarımlarını çalmakla suçladı.

 

MacWorld’ın haberine göre Çin’de belirli bir kullanıcı kitlesine sahip Digione, eylül ayında Apple’a gönderdiği ihtar mektubunun kopyasını sosyal paylaşım sitesi Weibo hesabından yayınladı. Mektupta, Amerikan şirketinin yeni akıllı telefonlarıyla Digione patentini ihlal ettiği iddia ediliyor. Bu arada patent Çin’in patent ofisi (SIPO) tarafından Digione’a temmuz ayında verildi. Hatta renk seçeneklerinin bile Apple'ın bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Digione’ın 5,5 inç’lik bir ekrana sahip telefonu Çin’de 100+ markası altında 130 dolar civarında bir fiyattan satılıyor. Düşük segmentte bir model olarak gösteriliyor.

Çinli üretici, cihaz tasarımının tarifini içeren patent başvurusunu Ocak 2014’te, yani iPhone satışları başlamadan çok önce yaptığını iddia ediyor. Şirket, Apple’ın mahkeme sürecini önlemek için mevcut sorunu çözmeye hazır olması umudunu dile getirdi.

Rusya'nın Sesi