Snowden hakkındaki belgesele ödül verildi

Snowden hakkındaki belgesele ödül verildi »

Tüm dünyayı Amerikan istihbaratının küresel izleme programı hakkında bilgilendiren eski CIA çalışanı Edward Snowden hakkında belgesel, Uluslararası Belgesel Birliği tarafından yılın en iyi filmi seçildi.

Filmde, ABD İç Güvenlik Servisi’nin izleme listesinde yer alan ve Berlin’de yaşayan yönetmen Laura Poitras’in Moskova’da yaşayan ve çalışan Snowden ile gerçekleştirdiği bir dizi görüşme gösteriliyor. Eski CIA çalışanı, bu yılın Ocak ayında yönetmenle bağlantı kurmuştu. Poitras, tam da o sırada 11 Eylül saldırısı ardından başlatılan küresel elektronik izleme programı üzerinde çalışıyordu.

Snowden, filmin fragmanında, “Geçtiğiniz her bir sınır, her alışınız, aradığınız her numara, olanakları sınırsız kısıtlamaları ise cüzi olan sistem tarafından izleniyor” uyarısında bulunuyor.

Snowden ve Poitras, geçen yıl Hong Kong’da görüşmüştü. Eski CIA çalışanı, Hong Kong’da bulunduğu 8 gün içerisinde gazetecilere gizli belgeler devretmişti.

Yönetmen, muhbirin gizli servisler tarafından saklanmak için kullandığı otel odasındaki görüşmeleri kameraya kaydetmişti.

Rusya'nın sesi