Amazon'un robotları görevde

Amazon'un robotları görevde »

E-ticaret devi Amazon, Noel tatili öncesinde siparişleri daha hızlı hazırlayabilmek için paket taşıyıcı Kiva robotlarını hizmete soktu. 

 

Amazon, ABD genelindeki 10 deposunda ürün kolilerini taşımak için kullanılan 15 bin robotu hizmete soktu. Amazon'un 2012 yılında 775 milyon dolara satın aldığı Kiva Systems tarafından geliştirilen robotlar, işletim maliyetini yüzde 20 azaltmayı hedefliyor. Kiva'lar, Noel öncesinde kargoya verilecek ürünlerin çok daha hızlı ve çoklu olarak taşınması için kullanılacak.

145 kg ağırlığındaki tekerlekli robotlar, kargoların hazırlanma süresini azaltarak Amazon'un geçtiğimiz yıl Noel döneminde yaşadığı sorunların önüne geçmesine yardımcı olacak. Amazon bir yıl önce birçok siparişi zamanında yetiştirememiş ve birçok müşterisine geri ödeme yapmak zorunda kalmıştı.

Amazon, Kiva robotlarınmın California, Texas, Florida, New Jersey ve Washington eyaletlerindeki 10 tesise yazın yerleştirilmeye başlandığını ve sadece Florida'daki bir depoda kullanıma hazır hale gelmeleri için 46 milyon dolar harcandığını belirtti.

Amazon performanstan memnun

Reuters'a bilgi veren Amazon yetkilisi Dave Clark, Kiva robotların personele kıyasla yüzde 50 daha fazla malzeme taşıyabildiğini ve ürünlerin taşınma süresini önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Çalışanların koridorlarda belirlediği rota üzerinde ilerleyen robotlar, müşteriler tarafından talep edilen ürünlerin depo görevlileri tarafından teker teker bulunarak taşınması külfetini ortadan kaldırıyor. California, Tracy'deki depoda 1500 Kiva kullanıldığını belirten Clark, 1.5 ürünlerin hazır olması gereken yere 1.5 saat değil, ortalama 13 dakikada ulaştığını belirtti.

Kaynak: Al Jazeera